Radek Rozvoral: Už se za terorismus v řadách Islámského státu nestydí!

Není to tak dlouho, co své tváře skrývali pod maskami. V současné době se už ale cizinci bojující v řadách teroristické organizace Islámský stát hrdě ukazují.

Počet těch, kteří si zvolili tento osud, se podle expertů pohybuje okolo tří tisíc a ve větší míře se jedná o příznivce pocházející ze západní Evropy. Zřejmě nejvíce západoevropských rekrutů Islámského státu pochází z Francie a to zhruba tisícovka a nejde přitom jen o potomky muslimských přistěhovalců, někteří z nich mají dokonce i židovské kořeny. 550 lidí se do bojů v Sýrii a Iráku zapojilo také z Německa a kolem 500 bojovníků v řadách Islámského státu má i britské občanství.

Pokud si někdo myslí, že do Sýrie odcházejí bojovat převážně nevyrovnaní mladíci z řad přistěhovalců tak je na velkém omylu. Skutečnost je mnohem složitější a podle francouzské vládní komise to mohou být i mladé dívky, které se dobře učí ve škole a chodí do tanečního kroužku. Tyto dívky z nenadání změní své oblékání i styl života a odvrhnou své přátelé. Rekruti přijíždějící na místo jsou prý při iniciačním ceremoniálu rychle konfrontováni s brutalitou prostředí, načež jsou donuceni získat čtyři nebo pět svých kamarádů prostřednictvím sociálních sítí. Je zjevné, že jsou tito cizinci ze Západu využívány hlavně k propagandě a do budoucna to může být pro Evropu velký problém.

Západoevropské země se v současné době snaží hledat různé způsoby, jak se tomuto novému nebezpečí bránit. Některé země uvažují o tom, že by takovéto osoby mohli přijít o občanství, jiné, například Němci chystají zákon, který by umožňoval lidem podezřelých z podpory terorismu odebrat pas a nově také označit občanský průkaz, na který mohou Němci cestovat do Turecka. Britské úřady by mohly takovým osobám nařídit přestěhování do jiné části země. Toto opatření ale budí značné kontroverze.

Česká republika má v tomto směru prozatím velkou výhodu, jelikož do současné doby nebyly zaznamenány žádné informace, které by dokazovaly, že by v řadách Islámského státu bojovali nějací naši bojovníci. Je k tomu ale potřeba dodat slovo zatím, protože chování některých našich vládních politiků a celé Evropské unie ohledně imigrace spěje k tomu, že ten čas zřejmě nadejde také – bohužel.