Šarapatka: Babišova konfidentská doktrína je mýtus. Mně ve Strojexportu vzali i pas

Šarapatka

Po přečtení včerejšího blogu Jana Berwida Buquoye, který se snaží mediálně narovnat působení Andreje Babiše v StB, cítím povinnost se k tématu vyjádřit. Do české společnosti se totiž snaží Babiš a jeho přívrženci zasadit semínko, že každý kdo měl v minulém režimu něco společného se zahraničním obchodem, byl v područí strany nebo státní bezpečnosti. To však není pravda.

Já jsem začal svoji kariéru v roce 1983  na Strojexportu, kde jsem pracoval na postu vedoucího oddělení dovozu montáží a měl jsem pod sebou čtyři podřízené. Strana a vláda mi natolik „věřila“, že mi ani nedaly služební  pas a já, přestože jsem zodpovídal za dovoz od cca 80 západních firem jsem, nesměl do roku 1989 nikam na západ vycestovat.

Jak jsem po mnoha letech zjistil, StB byl na mně dokonce veden  spis s krycím označením Šárka, ve kterém je, mimo jiné, v jedné svodce o mně napsáno: „Nenávidí socialistické zřízení a kritizuje vše sovětské.“

Když jsem poté v 90. letech vstoupil do  české diplomacie, na ministerstvu zahraničí jsem bez problému získal bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.

Snad tento útržek z mého životopisu alespoň částečně přispěje ke změně názoru. Není pravda, že každý, kdo pracoval ve Strojexportu, či se jinak motal kolem zahraničního obchodu, byl automaticky konfidentem!