První výročí založení hnutí Úsvit

stredocesky-okamura-person

V tento den před rokem oficiálně vzniklo registrací na ministerstvu vnitra hnutí Úsvit přímé demokracie. 4 měsíce po založení se toto hnutí dostalo do Poslanecké sněmovny – bez sponzorů, bez kmotrů a po kampani z bezkonkurenčně nejmenším rozpočtem ze všech parlamentních stran. To byl unikátní rekord.

Komentátoři rádi zdůrazňují, že se vytrácí ideály a strany nemají vize. To, co platí o většině politických stran, ovšem neplatí o Úsvitu a je smutné, že to dodnes média nechtějí vidět. Úsvit vlastně vznikl jen kvůli jasné myšlence a silné politické vizi změny politického systému ze stávající stranické oligarchie na skutečnou demokracii, v níž hlavní a kontrolní slovo mají občané, nikoliv kmotři a stranické sekretariáty.

Páteří našeho programu byly a jsou zcela zásadní principy:
Zákon o obecném referendu
Hmotná a trestní odpovědnost politiků
Odvolatelnost politiků
Konec zvyšování daní

Dnešní den je tím, kdy bychom měli bilancovat, co jsme za ten uplynulý rok udělali.

Analyzovali jsme příčiny politických krizí a ekonomických problémů v České republice a přišli s řešením, kterým je systémové zvýšení odpovědnosti odpovědných posílením demokracie v zemi, a to prostřednictvím přímé demokracie. Na toto téma jsme na počátku loňského roku napsali studii a vydali ji knižně pod titulem „Umění přímé demokracie“. Inspirací nám kromě jiného byly dvě zásadní knihy, a to „Stát ve třetím tisíciletí“ od lichtenštejnského knížete Hanse Adama II. a kniha „Úsvit“ českého ekonoma Pavla Kohouta. Na těchto myšlenkách jsme založili politické hnutí a během čtyř měsíců jsme ho dostali do Poslanecké sněmovny.

Hned na začátku jsme v Poslanecké sněmovně předložili zákon o obecném referendu, a to v takové podobě, aby bylo možné hlasovat například o zvyšování daní, o odvolatelnosti politiků či zrušení Senátu. Takové referendum by v praxi mělo reálný význam a vrátilo by občanům vládu a kontrolu nad vlastní zemí. Tento návrh jsme předjednali se stranami budoucí koalice i opozice, přičemž budoucím vládním stranám jsme v duchu našeho volebního slibu nabídli podporu výměnou za pomoc s prosazením zákona o referendu.
Myšlenka na nevládní koalici s námi narazila na odpor v části ČSSD, ale zásadní je, že referendum se nakonec – poprvé v dějinách – dostalo do programu české vlády. Nikdo snad není tak naivní, aby věřil, že staří političtí matadoři po dvacetiletém odporu najednou po referendu a demokracii zatoužili. Politici ovšem shodně vycítili společenskou poptávku po mnoha tématech, která přinesli zástupci Úsvitu.

Pokud se kdokoliv bude ptát, co Úsvit za půl roku v Parlamentu vykonal, když mu ostatní strany vytrvale blokují návrhy zákonů, pak je odpověď lehká: ano, návrhy Úsvitu pod hlavičkou Úsvitu neprocházejí, ale protože jsou to návrhy správné, tak si je ostatní strany přisvojují a věřme, že nakonec po kosmetických změnách projdou.
Navrhli jsme změnu exekučního řádu spočívající v zavedení teritoriality, což by ukončilo byznys s dluhy a snížilo tlak na zvyšování takzvaných přísudků. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že tento princip bude prosazovat taky.

Předložili jsme novelu zákona o DPH navrhující změnu v podobě platby DPH až po zaplacení faktury, což by ukončilo zcela protiústavní praxi, kdy lidé musí platit daň z příjmu, který neměli, a naopak podvodníci, kteří neplatí, dostávají vratky daně za faktury, které nezaplatili. Tady se vláda tvářila odmítavě, ale podle našich expertů je princip platný v ČR proti standardům Evropské unie, takže vláda nakonec bude muset ustoupit a přestat okrádat okradené.

Předložili jsme novelu zákona o státní sociální podpoře, ve které jsme navrhovali, aby se příspěvek na bydlení logicky odvíjel od místně obvyklého nájmu a nikoliv od počtu lidí v bytě či ubytovně. Jak víte, dnes je ve Sněmovně další varianta našeho návrhu s podporou napříč stranami.
Předložili jsme také novelu zákona o spotřebitelském úvěru, ve které jsme jasně stanovili, jaký je nejvyšší legální úrok u půjček – tady jsme, pravda, narazili na tvrdý odpor bankovní lobby, ale vzhledem k tomu, že jde o Evropský standard, stejně tomu lichváři a banky v budoucnu neuniknou.
Každý z našich návrhů vychází ze zkušeností a praxe v sousedních civilizovaných zemích i z přirozené spravedlnosti, proto se nebojíme, že se nakonec neprosadí. Jen musíme vytrvat proti odporu lobbistů a některých stranických struktur.

Zákon o referendu, který jsme předložili, byl například doslovným zněním návrhu ČSSD – pouze jsme upravili parametry. Přesto byl zákon odmítaný pod falešnými záminkami – ministr pro lidská práva v přímém přenosu řekl, že je zákon o referendu paskvil, ale na otázku, zda zákon četl a ví, že to je vlastně návrh ČSSD, musel nakonec přiznat, že ne. Ministr lhal, a to s jediným cílem – dehonestovat a poškodit návrh, který by posílil demokracii v naší zemi. U politika možná běžná věc, ale u ministra pro lidská práva by to mělo být přeci jen zarážející.

Myšlenky přímé demokracie jsou staré tisíce let a i v České republice se je přes dvacet let snažili mnozí idealisté prosazovat. Všechna čest všem těmto průkopníkům.

Přínos Úsvitu je v tom, že se nám podařilo tyto myšlenky zvednout ze země a postavit je politikům a veřejnosti přímo před oči. Samozřejmě mohlo být lépe – média, politici, právníci, ekonomové či politologové si mohli všimnout, že tu někdo přináší zcela zásadní změny politického systému a mohla začít celospolečenská diskuse o tom, že systém, ve kterém žijeme, není skutečnou demokracií, ale polodemokratickým systémem, kde vládne stranická oligarchie. A že tyto systémy po celé planetě vedou ke krizím, korupci a oslabování demokratických prvků. A že jediným řešením je posilování demokracie – tedy kontrolní a výkonné moci občanů.

To, že taková diskuse nevznikla, neznamená, že nezačne. To, že se politici demokracii s osobní vymahatelnou odpovědností brání zuby nehty, a to zprava i zleva, neznamená, že v budoucnu demokracie nezvítězí. V tomto ohledu pro nás platí tlustá čára za minulostí – na prosazování demokracie jsme ochotní spolupracovat s kýmkoliv, s politiky, odborníky i s novináři, a budeme vděční za každou pomocnou ruku. Koneckonců nejde a nikdy nepůjde o Úsvit, ale o veřejný zájem všech občanů a obyvatel naší země.

Do politiky šlo hnutí Úsvit s cílem změnit politický systém, oslabit diktaturu stranických elit, a proto jsme nikdy neměli a nemáme cíl stát se klasickou politickou stranou. V momentě, kdy se hnutí nadšenců změní ve standardní partaj, která bojuje o volební výsledky, nastává konec ideálům. Na druhou stranu jsme vděční za nadšené idealisty v celé republice, kteří se chtějí na změnách a jejich prosazování podílet. V jednotlivých okresech a krajích proto zakládáme kluby hnutí Úsvit, které se stanou budoucí členskou základnou.

Letos na podzim uspořádáme celorepublikový kongres Úsvitu přímé demokracie, na kterém se sejdou členové regionálních klubů, členové našeho grémia, poslanci a další členové hnutí Úsvit.

V této souvislosti připravujeme spolu s renomovanými experty v jednotlivých oborech lidské činnosti podrobný ekonomicko – politický program, v němž představíme naše názory a návrhy na řešení v co nejširším spektru a jednotlivá témata programu pak budeme diskutovat jak na kongresu, tak i s nejširší veřejností.

Tomio Okamura – předseda hnutí Úsvit