Porazili jsme solární lobby. Ministr Mládek dal za zákon hlavu na špalek

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení hlasovala o energetickém zákonu. Dlouhé hodiny přesvědčování, které vedli poslanci Úsvitu, dnes sklidil úspěch. V zákonu neprošly dva nejkontroverznější body.

Neprošla možnost formálně dělit solární elektrárny, které měly dosáhnout na osvobození od solárních odvodů. Státním rozpočtu jsme tím ušetřili na 34 miliard korun. Druhým bodem, který vláda v zákoně neprosadila, byla  věcná břemena pod plynovody a rozvodnými sítěmi. Jejich vypořádání by mohlo stát až 20 miliard korun.

„Celkem jsme občanům ušetřili 54 miliard korun, které bychom všichni zaplatili v cenách energií. I když v zákoně zůstalo ještě spousta dalších chyb, jsem rád, že klub Úsvitu ukázal, že má sílu změnit zákona ve prospěch občanů“, řekl k zákonu předseda poslaneckého klubu Marek Černoch.

„Ministr Mládek se nám před všemi poslanci zaručil pozicí ministra, že tento zákon nepřinese zdražení elektřiny, plynu a tepla pro občany. Dal na to hlavu na špalek. Budeme hlídat dopady zákona na ceny pro občany a dál bojovat za co nejnižší ceny,“ uzavřel poslanec Petr Adam.

Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu

Petr Adam, místopředseda poslaneckého klubu