Velký rozhovor s Tomiem Okamurou pro Parlamentnilisty.cz

stredocesky-okamura-person

Velký rozhovor s Tomio Okamurou pro Parlamentnílisty.cz na aktuální témata, například o plnění předvolebních slibů, strachu stran ze stoupajícího vlivu Andreje Babiše, výběru eurokomisaře, komunálních volbách a dalším.

S jakým pocitem sledujete tanečky kolem českého eurokomisaře?

Bez emocí – dojednat lukrativní post je pro koaliční strany prestižní věc – na výsledku to ovšem nic nemění.
Už v principu je výběr postavený na hlavu, přičemž vinu nenese jen česká vláda. My vybíráme komisaře – tedy něco jako evropského superministra, aniž bychom věděli jaké ministerstvo dostane.  Přičemž jak víme, zatímco jiné evropské země již měsíce lobbují v EU za vlivné pozice pro svoji zemi a někteří je již mají, naše vláda úplně zaspala. Pak bohužel dochází k tomu jako to bylo v případě našeho pana Špidly, že šéf evropské komise je naštěstí rozumný a nominantům přidělí post, kde nadělají pokud možno nejméně škody. I když ne vždy se tomu podaří zabránit.

Z mého pohledu evropské volby vyhrálo ANO a má morální nárok. Nic takového ovšem v politice neexistuje a vládu zase vedou sociální demokraté a z toho titulu mají také uznatelný nárok.

Ale vše je jejich interní věcí a já ze srdce jim i nám přeji, ať vyberou toho nejlepšího možného. V tomto ohledu musím říct, že jak pan Mertlík, tak paní Jourová jsou dobří kandidáti.

Co celá akce eurokomisař prozrazuje na vládní koalici?

Jak jsem řekl – je to jejich věc, oni mají právo výběru a oni nesou celou odpovědnost – s opozicí se o tom nebaví. Samozřejmě mohli se v rámci koaliční smlouvy už předem alespoň dohodnout o nějakém pravidlu čí nominant to bude nebo jestli budou tahat sirky. A možná bychom tím zkrátily průtahy a přehadování koaličních stran. Průtahy a přehadování jsou ale v české politice bohužel normální. Místo aby se v těchto důležitých věcech myslelo na zájem celé republiky či občanů, tak se bojuje v první řadě o koryta.

 Do jaké míry se vám daří plnit předvolební sliby? (přímá demokracie, exekuce atd.)

Slibovali jsme, že budeme prosazovat přímou demoracii – referendum o zákonech, hmotnou a trestní odpovědnost politiků, přímou volbu a odvolatelnost starostů i poslanců, ale také „jakoby“ menší témata – snižování daní, rozpočtovou odpovědnost, zákaz hazardu nebo boj s lichvou a nepřiměřenými exekucemi.

Samozřejmě nejsme vládní strana, takže naše zákony mají velmi těžkou pozici, jelikož se v Parlamentu v první řadě politikaří. Pro ostatní politické strany není důležité, jestli je návrh pro občany dobrý a potřebný. Na prvním místě vždy posuzují, kdo ho navrhnul, aby mu nepřidaly politické body. Běžné jsou tak v Parlamentu odmítány dobré zákony, je proto, že je navrhla opozice. Vláda to zamítne, ukradne nápad i řešení a za pár měsíců to samé navrhne znovu a pochlubí se veřejnosti. A je jim úplně jedno, že problém mohl být již o několik měsíců dříve vyřešen a ušetřili bychom tím často miliony korun.
Před volbami jsme říkali, že jsme ochotní jednat s každým, kdo bude ochotný pomoci prosadit dobré věci pro občany a že podpoříme i vládní koalici, pokud podpoří zákon o referendu. Koalici jsme v důsledku po volbách podpořili, protože jsme chtěli být konstruktivní, přestože náš návrh zákona o referendu odmítla a návrh ČSSD z dílny pana Dienstbiera a Sobotky bude torzo, které bude mít v názvu referendum, ale občanům nedá žádnou reálnou šanci cokoli ovlivnit. Je zcela zásadní,  aby občané věděli – není referendum jako referendum. Jestliže vám politici zakážou hlasovat o čemkoli, co vás trápí, jestliže vám referendum podmíní nesplnitelnými podmínkami – ať už vysoký počet podpisů pod petici nebo nesplnitelný počet zúčastněných voličů, pak je referendum jen na papíře, ale v praxi neexistuje. A jde jen o to, zda na to voliči naletí. Myslím, že doba jde tak rychle kupředu a voliči mají stále více informací o přímé demorkacii, že stejně polovičaté návrhy nemají dlouhodobou šanci. Ta doba, kdy občané budou chtít ve své zemi vládnou a mít kontrolu nad svou zemí, je přede dveřmi a žádná politická barikáda to stejně nezmění.

Tohle samé platí v dalších oblastech – navrhli jsme zastropování příspěvků na bydlení podle místní cenové mapy – což by ukončilo předražené nájmy za ubytovny pro nepřizpůsobivé skupiny obyvatel, navrhli jsme změnu exkutorského řádu, abychom zabránili skupování a kšefty s dluhy, navhli jsme zákon, který rušil patbu DPH za nezaplacené faktury – což je dnes zjevná zlodějna, která ničí poctivé živnostníky.

Nic z toho vláda ani koalice nepodpořila. A teď se vy – novináři a občané máte ptát proč. Výmluvy, že zákony byly napsané špatně neplatí. Náš návrh zákona o referendu byl z dílny právníků ČSSD – my ho jen vzali a upravili některé parametry tak, aby bylo referendum skutečně demokratické, takže by lidé podle naší verze mohli hlasovat například o zvýšení daní, o zrušení Senátu či o snížení počtu poslanců. Vypustili jsme také nereálné  podmínky pro platnost referenda, tak aby bylo opravdu pro občany maximálně funkční.

Pravda – na základě zkušeností a relevantních připomínek, že referendum by mělo být maximálně kvalifikované, jsme tam také napsali pravidlo, že diskuze k referendu musí být nejméně půlroční a že veřejnoprávní média mají povinnost stranám pro a proti vyčlenit povinně stejný čas k prezentaci svých myšlenek. Myslím, že ve všech směrech jsme původní zákon ČSSD o dost povýšili. Přesto byl zamítnut.

Zákon o exkutorech psali legislativci v souladu s tím, co platí v drtivé většině EU a podpořili ho i členové ústavněprávního výboru. Přesto nakonec neprošel. Lobby velkých exekutorů u poslanců ostatních stran je zatím silnější – i tady je na voličích, aby vyhodnotili, kdo mluví o pomoci zadluženým a kdo skutečně pracuje na nápravě stávajícího eldoráda pro lichvářské vymahače dluhů, ale dokonce i neexistujících dluhů. Slibuji ale, že Úsvit bude až do konce neúnavně bojovat za vše, co jsme lidem slíbili.
Úsvit přišel před občany s dlouhodobou vizí změny naší země ke skutečné demokracii, nikoliv s krátkodobými okamžitými řešeními, jako tomu je u většiny ostatních stran.Úsvit šel do politiky proto, že chceme být čerstvý vítr, nepolitikařit, prosazovat i společně s ostatními dobré zákony a hlavně přibližovat naší zemí nejvyspělejšímu světu – a k tomu jre třeba zavádět prvky přímé demokracie.

Máte pocit, že se celková nálada v české vrcholové politice změnila? K horšímu, k lepšímu?
Velká změna je ta, že především vládní strany jsou více „v dobrém smyslu“ populistické – všechny se snaží alespon tvářit, že naslouchají svým voličům a nedovolí si je tak okázale přehlížet jako to dělali Nečas s Kalouskem, kteří po volbách před čtyřmi lety odhodili masky a doslova svým voličům plivali do obličeje. Prostě nechtějí navenek vypadat jako minulá vláda. Jinak uvnitř to je stejné – jsou tu politici a není jich zas tak málo, kteří mají věřím snahu pracovat na změnách k lepšímu, a pak tu jsou jiní, co se vezou a další, kterým jde jen a jen něco vytřískat ze současné pozice.

Znervozňuje vás stále stoupající vliv Andreje Babiše? Mj. i stále rostoucí preference Ano.

Kdo si dal práci a seznámil se s panem Babišem, ví, že jeho vliv nebyl nikdy malý, jen nebyl vidět. Z mého pohledu je na tom hůř než kdykoli kdysi, protože každý jeho krok je pod velkým drobnohledem a velké množství lidí – politiků i novinářů čeká na jeho chyby.

A růst preferencí mu nepřeju, jelikož první vyhrání z kapsy vyhání, vím to vlastní zkušenosti. Vrchol sinusoidy preferencí politické strany v české politice je kolem 34-35 procent a pak se to začne lámat a preference budou klesat. Do dvou let tu bude naprosto jiná situace.  A to nemyslím ve zlém – ekonomice se daří a poroste mírně životní úroveň – v tom momentě klesají protestní nálady obyvatel a hlasy se vrací tradičním stranám – což je naděje pro ČSSD, ODS  a KDU-ČSL.

Naopak protestní strany budou ztrácet – to se týká hlavně hnutí ANO, které nemá program ani ideu, ale je to jen opozice vůči dosavadnímu establishmentu.

Teoreticky bychom na tom měli být stejně, jenže – opak je pravdou – ano oba jsme vyrostli na protestních hlasech, ale my v Úsvitu máme dlouhodobý program, silnou ideu – a to ideou, která má vůbec největší budoucnost – tou je přímá demokracie.

Budoucnost Evropy je v decentralizaci moci. Všechny Evropské země dnes průběžně schvalují a chystají změny k přímé demokracii a jiné země – třeba v Latinské Americe, USA a dalších už v ní z velké části žijí a její prvky posilují.

Úsvit na rozdíl od ANO nezkouší kosmetické změny v dlouhhodobě nefunkčním systému – to nebude dlouhodobě fungovat, to vidíme na vývoji zemí vyspělého světa. My v Úsvitu prosazujeme změnu systému dvěma třemi ústavními zákony na jiný standartní demokratický systém fungující v nejvyspělejších světových zemích – a tím je přímá demokracie. Jen pro příklad jak si naše republika stojí – Česká republika je jedinou zemí ve střední Evropě, která nemá přímou volbu a odvolatelnost starostů. Ve všech našich sousedních zemích lidé mohou volit starosty přímo. Ještě pochybujete o tom, co prosazuje Úsvit? A čemu se ostatní politické strany i média tak brání?
Jak vnímáte posuny v preferencích Úsvitu? Kde je chyba?

Nemáme prostor v mainstreamových médiích, prostě nás vynechávají. Snad s výjimkou Parlamentních listů, které měří všem přibližně stejným metrem. Musím říct, že v tomto ohledu toto téma projednávala i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jsem zvědavý, k jakým závěrům dojdou. Bohužel se to týká i veřejnoprávní České televize a Českého rozhlasu, které si občané sami platí. Vše ovlivňují mediální rady, které jsou nominované současnou a minulou vládou. Když nemáte prostor sdělit veřejnosti své postoje, pracuje se obtížně. Což naši konkurenti a odpůrci přímé demokracie velmi dobře vědí.

Věříte, že současná vládní koalice bude umět lépe vybírat daně než předchozí vlády? Jaký je recept vaší strany?

Určitě je bude vybírat lépe – Andrej Babiš je člověk z praxe – není chemik a výběrčí poplatků jako pan Kalousek. Takže změny tu ve výběru daní jsou a budou zcela jasné. Říkám ale, že vybírat lépe a více lze nejen zvýšením daní, ale leckdy snížením daní.

Přičemž být výberčím daní není hlavní úkol státu – jeho úkol je starat se, aby se tu lidé a firmy měli dobře. Většina lidí, co se mají dobře, nemusí podvádět ani krást a dokonce nepotřebují ani sociální dávky, takže stát nepotřebuje vybírat tolik na daních.

Takže teprve uvidíme, jestli se této vládě opravdu podaří zlepšit životy občanů a firem. Vždyť teprve tento měsíc dorazily do Sněmovny první zásadnější vládní zákony. Takže teď je na hodnocení ještě brzy. Plody této vlády začneme sklízet příští a popříští rok.

Stále se mluví o regulaci exekucí a práce exekutorů – jak jste s tím daleko?
Zákon o teritorialitě -což v praxi zmanená,  že exekutoři nesmí skupovat pohledávky z celé republiky a dělat z dluhů velkobyznys, jsme ve Sněmovně předložili a byl v dubnu zamítnutý. Díky této naší iniciativě ale vznikla ve Sněmovně pracovní komise k problematíce exekucí, které předsedá náš poslanec Marek Černoch, a kde se účastní poslanci všech stran. Komise zákon znovu připravuje tak, aby byl průchozí i pro další strany. A doufám, že paní ministryně zákon za koalici podpoří nebo připraví urychleně svůj, když náš návrh musela z polických důvodů hodit pod stůl.

Samozřejmě v tuto chvíli pracujeme v Úsvitu na dalším posunu- tedy aby soudy dluhy v nějaký omkamžik zastropovaly a lidé měli šanci je splatit. Což je samozřejmě standardní evropský model.

A nemenší problém jsou lidé co vůbec nedluží a přesto dnes z nich exekutoři tahají statisíce a dokonce je připravují o střechu nad hlavou.

Soudy dnes běžně odsuzují k exkucím občany , kteří nedluží ani haléř jen proto, že propásli nějaký termín – a to často ne vlastní vinou.
Myslím, že je v tomto smyslu k diskusi i novely Ústavy, aby měli lidé skutečně právo na spravedlnost.

Současný stav nelze – stát musí dbát na dodržování jak zákonů, tak také na tom, že jejich naplňování bude vždy vsouladu se spravedlností. Nelze popravit neviného jen proto, že zmeškal datum pro odvolání – pokud jsou jasné důkazy, že ten člověk je nevinný.

Ústavní soud sice mnohokrát káral obecné soudy pro přílišný formalismus, ale sám v minulosti prokázal, že i jemu je forma bližší než duch ústavy a prostá lidská spravedlnost.

 Jedna z vašich preferencí byl zákaz hazardu – je to vůbec možné? Jaká plánujete další opatření směrem k hazardnímu průmyslu?

Ohledně hazardu máme jedinou prioritu – absolutní zákaz hracích automatů, loterijních termínálů a jejich obdob na internetu.

Neexistuje jediný relevatní argument pro toleranci tohoto typu hazardu – není to žádná hra, ale pasivní okrádání – kdy hráč nemá minimální šanci.

Patologické hráčství je nevyléčitelná nemoc – je absolutnš nepřijatelné, aby stát nebo obce parazitovali na cizím neštěstí.

A v neposlední řadě náklady spojené s gamblerstvím, to znamená společenské škody, dle výpočtů minimálně dvaapůlkrát převyšují výnosy z hazardu.

Osobně si myslím, že to číslo je ale daleko větší. Podle statstitk je ve vězení třetina odsouzených závislých na automatech – jinými slovy, minimálně za třetinou zločinů hledejme bedny. A spolu s tím tu jsou tisíce rozvrácených a beznadějně zadlužených rodin – okradení a podvedení zaměstnavatelé, sousedé i cizí lidé. Neexistuje obhajitelný argument pro toleranci tohoto svinstva. Každý kdo hájí hrací automaty, tak buď neví o čem mluví, nebo lže a je uplacený. Protože neexistuje dobrá varianta – hráč je jako alkoholik – nepřestane dokud nepohraje všechno co má a pak si půjčuje a nakonec začne podvádět a krást. Tak to je, nikdo s tím nic neudělá, protože ti lidé se sami neumí ovládnout.

S jakým hlavním tématem jdete do komunálních voleb?

Přímá volba starostů a také jejich přímá odpovědnost daná odvolatelností občany. Což v praxi znamemná, že voliči v referendu mají možnost žádat nové volby, v nich stávající starosta mandát před dalšími kandidáty buď obhájí nebo neobhájí. Novelu Ústavy předložíme do Parlamentu ještě v létě. Když novela projde, již v dalších volbách by občané mohli volit starostu přímo. Rádi bychom tento model posunuli i výše, v další fázi k hejtmanům. Ale jdeme do voleb také s tím, že jsme lidé z ulice, kteří chtějí a budou na té ulici pracovat dále.

Co by v komunálkách bylo pro vás úspěchem a co prohrou?

Vzhledem k tomu, že máme nula zastupitelů, jelikož jsou to pro nás první komunální volby, tak každý zastupitel, neřkuli starosta bude výhrou. V tomto ohledu máme pozici lehčí i těžší – nemáme regionální struktury jako jiné strany – vše teprve budujeme. Uvědomme si, že i hnutí ANO již existuje čtvrtým rokem. Úsvit ale teprve rok. Navíc jsme původně nevznikali s tím, že budeme standardní stranou, která bude držet pozice i v komunálu. Vznikli jsme s jedinou myšlenkou – prosadit demokracii a vzburcovat lidi, aby si začali vládnout sami a získali možnost kontrolovat a opravovat své zastupitele.

Mluvilo se o vaší blízké spolupráci s Vítem Bártou. Jaký je aktuální stav? Jdete do komunálních voleb nějak společně?

Neviděli jsme se od vyhlášení loňských voleb a nijak spolu nespolupracujeme, ani jsem s ním od té doby nemluvil. Pokud jde o komunál, tak jsme ochotní spolupracovat s každou slušnou skupinou občanů, ale s VV to nebude. To by nám ubralo preference a odradilo voliče.

 Jak hodnotíte průběžný výsledek kauzy Nagyová? Jak to podle vás dopadne?

Hodnotit nemohu nic, protože víme jen to, co napíšou média a nedá se proto ani hodnotit výsledek.

 

Měl by stát nějak odškodnit trojici exposlanců (Tluchoř, Fuksa, Šnajdr)?

Všeobecně platí, že pokud stát pochybil a poškodil občana, pak ho musí odškodnit. Otázkou zůstává, zda ho stát poškodil, jelikož působení těchto pánů v politice i správě veřejných financí bylo podle mne skutečně neblahé a to, že stát zjevně neumí jejich odpovědnost dovodit je smutné. Jen škody ve VZP jsou na léta v kriminálu.

Kdy jste si naposled řekl – byla to chyba, že jsem vstoupil do politiky?

Zatím k tomu nedošlo. Všechno zlé – pomluvy, útoky, stres, nedostatek času – to vše jsem dlouho vážil předem a počítal s tím. Nepatřím k lidem, co pláčou na rozlitým mlékem -vybral jsem si politiku a pamatuji na moment před tímto rozhodnutím, kdy mi kamarád říkal: „teď tě miluje devadesát procent obyvatel země – za rok tě možná  polovina bude nenávidět – bereš to“?
Já to vzal  - výměnou za to, že máme a tady zdůrazňuji slovo MÁME – šanci prosadit demokraci a spravedlnost v naší zemi.

Víte, asi těžko by se mi vysvětlovalo vnoučatům, že jsem kdysi měl možnost něco změnit a já to vzdal jen proto, že by to bylo pohodlnější a populárnější.

Nejsem spasitel – to, co lidem přinášíme je jen osvědčený systém skutečné demokracie, systém ve kterém mají svou zemi pod kontrolou její občané a nikoli stranické špičky.

Až tu bude funkční demokracie, rád zmizím z politické scény. Ale pokud v ní jsem, budu a musím pracovat na plno a s tím, že je to přesně to, co jsem si přál.

 

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Okamura-otevira-temnou-kapitolu-Spojeni-s-Vecmi-verejnymi-nam-uskodilo-327608