Martin Lank na Hradčanském náměstí 6. 2. 2016

Dámy a pánové,

naši kritici a média rádi říkají, že Úsvit Národní Koalice a Blok proti islámu jen křičí. Prý nepředkládáme jasná řešení. My jsme přitom ve skutečnosti předložili bez nadsázky už desítky návrhů, jak se u nás následkům imigrační vlny bránit. Naše řešení ale už média obvykle neprezentují anebo je ruku v ruce s vládou zesměšňují. Například od loňského září jsme při různých příležitostech pětkrát žádali zpřísnění azylového zákona. Navrhujeme velice jednoduše – kdo spáchá přestupek nebo dokonce trestný čin, nesmí u nás dostat azyl. Je to logické – když u nás chce někdo být, musí dodržovat naše pravidla. Jejich porušování trestáme u našich občanů a nevidím důvod, proč to jiným tolerovat.

Proti je paní ombudsmanka, pan Dienstsbier a vůbec celá naše vládní koalice. Prý je to v rozporu s mezinárodními úmluvami. Kromě toho, že je to lež, protože každý stát si smí stanovit svoje podmínky, koho za občana přijme – je to především výmluva. V Evropě máme dohody o tom, že členské státy budou chránit vnější hranice schengenského prostoru. A já se ptám: chrání Řecko nebo Itálie dostatečně Evropskou hranici? Nechrání. Nerespektuje mezinárodní dohody. Proč je tedy Sobotkova vláda tak probruselská? Pan premiér se vyhýbá odpovědi, proč nejednal s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem o kvótách a nechal se v Bruselu přehlasovat. Proč se naše vláda nepřidala ke Slovensku? I kdyby to měla být symbolická podpora, proč nežalujeme společně Brusel za to, že nám chce nuceně poslat imigranty z Německa?

Dámy a pánové, vláda odmítá náš návrh obnovit pohraniční policií, protože se bojí vyloučení ze Schengenu. Podle Babiše se nemůžeme soudit o kvóty, protože by nám Brusel mohl zastavit čerpání dotaci. Azylovou politiku prý nemůžeme zpřísnit, protože by to prý bylo v rozporu s mezinárodními dohodami – které ovšem jiní beztrestně porušují. Všechny tyto vládní argumenty nejsou nic jiného, než výmluvy. Sobotka s Babišem nechtějí přiznat, že se bojí Merkelové a bruselských politiků – anebo hůř, mají na jejich podpoře své zájmy.

My všichni tady ukazujeme, že my se jich nebojíme. Já jsem byl zvolený do parlamentu vámi, občany České republiky – ne politiky Evropské unie. A zájmy občanů této země také budu hájit, jakkoli to může být zrovna nepohodlné. Nevyměním naše bezpečí za dotace na výstavbu golfových hřišť a podobné nesmysly. Prosím, šiřte mezi lidmi, že řešení následků imigrační krize existuje a nemusí nutně znamenat, že nebudeme moci cestovat po Evropě na občanku. Musíme přesvědčit co nejvíce lidí, že řešení existuje  - alespoň v našem národním měřítku, když už Evropa evidentně selhala. Co nám hrozí, vidíme jasně na západ od nás. Vidíme to v Německu, Británii, Francii, ve Švédsku. Jsou to fakta, která nemůže nikdo ignorovat – a už i vládní politici pod jejich tíhou začínají otáčet a říkat prakticky stejné věci, za které nás ještě před pár měsíci pranýřovali. Ano, můžeme namítnout, že se to nedá srovnávat, že jmenované západní země jsou v jiné situaci, než jsme my. A já říkám, zaplať pánbůh, že jsme v jiné situaci! Ovšem snadno se do podobné situace můžeme dostat. Stačí nedělat nic. A já vám i za kolegy slibuji, že uděláme vše, co je v mých silách, aby se to nestalo – a tady před sebou vidím důkaz, že nebudeme sami.